ارز ترجیحی به شرط حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان حذف شود

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور، در پاسخ به اینکه آیا حذف ارز ترجیحی بر قیمت کالاها اثر می‌گذارد؟ و چطور می‌توان با افزایش قیمت‌ها مقابله کرد، گفت:  آنچه بر اساس اعداد و ارقام مشخص است، پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی، قطعا روی بهای کالای اساسی مردم از جمله گوشت، مرغ، تخم‌مرغ ولبنیات و غیره تاثیر زیادی داشته و حداقل با یک حساب سرانگشتی متوجه می‌شویم، این تاثیر حداقل بالای ۷۰درصد است.

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران ادامه داد: گزارشها تایید می‌کند که ذرت در بازار آزاد با قیمتی بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان مبادله می‌شود، بر اساس گفته دامداران و مرغداران ۲۰ درصد نیاز آنها از بازار آزاد و ۸۰ درصد از محل سهمیه دولتی و با نرخ ۱۷۰۰ تومانی تامین می‌شود، با این حال قیمت تمام شده هر کیلو مرغ ذبح شده بیشتر از کیلویی ۲۰ هزار تومان برای مرغداران تمام می‌شود.

طیباً طیبا  تصریح کرد: حال اگر ذرت  با ارز ۲۰ هزار تومان وارد شود، با احتساب قیمت‌های جهانی فعلی ۳۰۰ دلار هر تن ذرت، فروش هر کیلو ذرت به تولیدکننده  حداقل ۸هزار تومان خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: بنابراین با افزایش ۵۵۰۰ تومانی قیمت هر کیلو ذرت بر اثر اجرای سیاست تامین کالای اساسی با ارز آزاد نرخ این کالا رشد ۲۲۰ درصدی را تجربه می کند و این میزان افزایش تبعات خود را بر روی نرخ اقلامی نظیر مرغ، گوشت، تخم مرغ و لبنیات گذاشته و منجر به  جهش نرخ آنها به  همین میزان می‌شود.

وی با بیان اینکه برخی به تاثیر نداشتن حذف ارز ترجیحی بر قیمت کالاها سخن می‌گویند، گفت: معلوم نیست با چه توجیهی نظریه‌پردازان گروه اول از عدم تاثیر ارز ۴۲۰۰ تومانی بر قیمت کالای اساسی صحبت می‌کنند