گوگ تپه

کتابخانه روناکی مکریان گوگ تپه (رشد 8)

این کتابخانه واقع در روستای گوگ تپه با حدود 7000 نفر جمعیت ، از توابع شهر مهاباد استان آذربایجان غربی در سال 1389 تاسیس شده است. در ابتدا 2500 جلد کتاب ، 15 عدد قفسه، 2 عدد میز مطالعه ،24 عدد صندلی، 1 عدد میز و صندلی کتابدار و 1 دستگاه کامل کامپیوتر به این کتابخانه ارسال شده است.
تاکنون حدود 2000 جلد کتاب جهت شارژ ارسال شده. ضمنا در این کتابخانه دو نوبت طرح تابستانی با هدف آموزش کودک خلاق با وسایل ارسالی اجرا گردیده . در پاییز 1395 تعدادی وسایل بازی آموزشی جهت رشد کودکان به این منطقه ارسال شده است.
خوشبختانه این کتابخانه جز کتابخانه های بسیار فعال انجمن حامی (حمایت از توسعه فضای آموزشی و فرهنگی) و مطرح در سطح کشور می باشد.در سال 1393 گوگ تپه روستای برگزیده جشنواره روستاهای دوستدار کتاب در سطح کشور گردیده است.
ارتباط فرهنگی با سایر روستاها و کمک به تجهیز روستاهای مجاور، برگزاری اردوهای تفریحی برای بچه های روستا ، آموزش رصد و عکاسی نجو.می در روستا، برگزاری رویدادهای مختلف از جمله : کلاسهای آموزشی شطرنج و مسابقات شطرنج ، بازهای بومی ، مراسم ملی، نمایش عروسکی ،تجلیل از چهره های ادبی روستا، فعالیتهای آموزش( زبان انگلیسی و نقاشی ) و فرهنگی و ورزشی در روستا، مسابقات ورزشی جام رمضان و مسابقات دو چرخه سواری، نشست با هنرمندان و نویسندگان بومی ، نشستهای فرهنگی ادبی تاریخی ، جلسات اکران و نقد فیلم، کمک به نوشتن زندگینامه چهرهای محلی ، تلاش برای جمع آوری اطلاعات و خاطرات تاریخی روستا (شجره نامه روستا ) از فعالیتهای این کتابخانه است.
ضمنا به منظور تقدیر و ابراز همدردی با آتش نشانان در بحران اخیر، اعضای کتابخانه در ایستگاه آتش نشانی منطقه گردآمدند و یاد و خاطره جان باختگان را گرامی داشتند.
در تاریخ 14-12-97 برای دومین بار جلسه بلندخوانی کتاب کودکانه آواهای شیرین برای گروه سنی الف برگزار شد و مورد استقبال و توجه کودکان قرار گرفت.