چند نکته ای که بایستی پیش از آوردن پرنده به خانه در موردش بدانیم

 

بیش از 5 میلیون خانواده در امریکا پرنده های خانگی دارند. پرنده ها به لحاظ ظاهری اندازه، رنگ، و حتی شخصیت های متفاوتی دارند. آوردن پرنده ای که به شخصیت و سبک زندگی شما نزدیک باشد، بسیار حائز اهمیت است. بعضی پرندگان مانند طوطی های بزرگ توجه و مراقبت بیشتری را می طلبند؛ و در مقابل برخی پرنده های کوچک نیاز به محبت و عشق از سوی شما دارند تا شاد و سرحال باشند!
پیش از انتخاب نوع و دستۀ پرنده ای که قصد دارید به منزل بیاورید، نکات مهمی را بایستی در نظر بگیرید مانند طول عمر پرنده، اندازۀ قفس مورد نیاز، غذایی که مصرف می کند ، میزان سر و صدایی که پرنده از خود تولید می کند و وقت و توجهی که نوع پرنده می طلبد.

پرنده هایی که نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارند
بسیاری افراد جذب طوطی هایی مثل طوطی آمازون، خاکستری افریقایی، کاکادو و ماکائو می شوند چرا که این پرندگان زیبا بسیار تعلیم پذیر هستند. از آنجائیکه طوطی های خاکستری و آمازون توانایی سخنگویی دارند بسیار هم طالب و خواستار دارند. چنانچه علاقمند هستید که طوطی را به منزل خود بیاورید، بسیار مهم است که انگیزۀ خود را بدانید و همچنین خودتان را محک بزنید که آیا توانایی و وقت کافی برای اینکه بتوانید به خوبی از این پرندۀ پُرمسئولیت آن هم در زمان بسیار طولانی (برخی تا 60 سال عمر می کنند) مراقبت به عمل آورید را دارید؟

گونه هایی که برای تازه کارها مناسب ترند
برای تازه کارانی که وقت کافی برای گذراندن با پرندۀ خانگی خود را ندارند گونه هایی مانند قناری یا فنچ بهترین انتخاب است. چنانچه وقت بیشتری دارید و به دستۀ طوطیان علاقمند هستید، پاراکیت و عروس هلندی می تواند گزینۀ بهتری برای شما باشد چرا که این پرندگان از خانوادۀ طوطی ها هستند و نسبتاً آرام و دوستانه رفتار می کنند و به خصوص اگر از سنین کوچکتر آورده شوند آسان تر دست آموز می گردند.
سایر طیوری که از خانوادۀ طوطی ها هستند و ممکن است برای شما به عنوان اولین تجربه در نگهداری از پرنده جالب باشند شامل: مرغ عشق ، طوطی پاینس (pionus parrots) ، طوطی پویسفالوس (poicephalus parrots) ، طوطی پروتلت (parrotlets) ، طوطی کواکر (Quaker parrots) ، و پاراکیت دُم دراز گونه خاکستری (gray-cheeked parakeets) می باشد. اما کبوتر و قمری با اینکه همراهان خوبی هستند و بسیار اجتماعی و آرام هستند اما معمولاً به عنوان پرندۀ خانگی محسوب نمی شوند.

ملاحظات مراقبتی
ممکن است چیزهایی در خانۀ شما باشد که برای پرنده خطرناک باشد. چیزهایی که شما حتی تصورش را هم نمی کنید مانند وسایل آشپزخانه، شمع های معطر، و خوشبوکننده های هوا. دستگاه تنفسی پرندگان بسیار حساس است. چنانچه شما فردی سیگاری هستید بنابراین پرندۀ خانگی انتخاب مناسبی برای شما نیست. همچنین برخی گیاهان برای پرندگان مهلک و سمی هستند. بنابراین بسیار مهم است که از تمامی لوازم خانه که برای پرنده خطرناک هستند مطلع گردید.
بعضی پرندگان نیاز دارند که گاهی چیزی ذهن آنها را به خود مشغول کند و به بازی بگیرد تا از بروز رفتارهایی مثل سروصدای بیش از حد یا ضربه زدن به قفس و خراب کردن آن جلوگیری شود. همانند کودکان، اگر به طوطی خود اسباب بازی بدهید می تواند بسیار مفید باشد. اسباب بازی های متنوع و زیادی برای داخل قفس وجود دارد.
ممکن است لازم باشد شما برای آموزش به پرنده تان وقت زیادی صرف کنید. این وقت گذاشتن و آموزشی که شما به او می دهید باعث می شود که پیوند دوستی و صمیمیت میان شما مستحکم گردد. معمولاً یک آموزش موفقیت آمیز، تشویق و تمجید و تشویقی های خوراکی را به دنبال دارد. به علاوه آموزش چند دستور ساده می تواند سر و کله زدن با طوطی را آسان تر سازد.
پرندۀ خود را در سلامت کامل نگه دارید و بعد از هر بار دست زدن به آن دستان خود را بشوئید. پرندگان حاوی میکروب هایی هستند که به انسان منتقل و منجر به بیماری می شود. بنابراین حتماً دستان خود را پس از دست زدن به آنها بشوئید. سیتاکوز (Psittacosis) یا “تب طوطی” یکی از بیماری هاییست که از پرنده به انسان منتقل می شود. خیلی خطرناک نیست اما بهتر است که پیشگیری شود

منبع:ITpet.net