ورامین برای مقابله با آنفلوانزای فوق حاد آماده می شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین، گفت: شهرستان ورامین به عنوان بزرگ ترین تولید کننده جوجه اردک در کشور، برای مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان خود را آماده می کند.
به گزارش ایرنا، محمد حسین تاجیک، گفت: این شهرستان با تولید سالانه 3 میلیون قطعه جوجه اردک، بزرگ ترین تولیدکننده در کشور است.
وی افزود: همه ساله با فرا رسیدن فصل سرما، بحث شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کانون های تجمع پرندگان و مرغداری ها به یکی از مسایل جدی مناطق مختلف کشور تبدیل می شود که این بیماری علاوه بر وارد کردن خسارات زیاد به به پرورش دهندگان، خطرات بسیاری را برای انسان به همراه دارد.
تاجیک تصریح کرد: با توجه به استقرار 85 واحد پرورش جوجه اردک یک روزه در شهرستان ورامین و احتمال ابتلای آن ها به بیماری آنفلوانزا و با هدف پیشگیری از وقوع بیماری در واحدهای پرورش دهنده های که در کنار یکدیگر فعالیت می کنند، کار گروه تخصصی وزارت جهاد کشاورزی از فعالیت آن¬ها بازدید و تمهیدات لازم برای جلوگیری از ابتلای پرندگان به بیماری آنفلوانزا اندیشیده شد. وی گفت: تشکیل کار گروه ویژه در سطح شهرستان ورامین به منظور شناسایی و ساماندهی کلیه واحدهای پرورش اردک مادر، جوجه¬کشی، اردک صغیر و جوجه رنگی شناسایی واحد های با مجوز و بدون مجوز با هدف رفع مشکلات تولید و ارایه آموزش¬های لازم به متصدیان تولید کننده جوجه اردکی از جمله تصمیماتی است که در این بازدید اتخاذ شد.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورامین گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته در سال گذشته، میزان خسارت ابتلای پرندگان به بیماری آنفلوانزای فوق حاد به واحدهای پرورش طیور ورامین وارد شد چرا که در صورت ابتلای یک واحد به این بیماری، باید کل پرندگان معدوم شوند.
آنفلوانزای فوق حاد طیور، بیماری ویروسی است که در بین حیوانات و بیشتر از همه در میان پرندگان مشاهده می شود.

پرندگان وحشی آبزی مهمترین ذخایر طبیعی ویروس آنفلوانزا محسوب می شوند

این عفونت در پرندگان اهلی به سرعت باعث همه گیری در میان آن ها می شود. پرندگان وحشی آبزی به عنوان مهمترین ذخایر طبیعی ویروس آنفلوانزا محسوب می¬ شوند و به وسیله آن ها ویروس از یک نقطه به نقطه دیگری حمل و از طریق بزاق و فضله، بیماری به پرندگان اهلی و کسانی که با پرندگان تماس دارند منتقل می شوند.
در نوع خفیف آنفلوانزای مرغی، ابتلا به بیماری ریزش پرهای پرندگان و کاهش تولید تخم مشخص میشود و در نوع دوم، بیماری به سرعت در میان پرندگان شایع و باعث اتلاف شمار زیادی از آن¬ها میشود.
این بیماری از طریق تجارت پرندگان زنده و پرندگان مهاجر مانند اردک ها و سایر پرندگان دریایی از کشوری به کشور دیگر منتقل می شود.
سرفه، گلو درد، تنگی نفس و سابقه تماس در یک هفته قبل از مرگ پرندگان آلوده یا در مرحله واگیری و یا سطوح آلوده به ویروس تب بالای 38 درجه از علایم بیماری آنفلوانزای مرغی در انسان محسوب می شود.

منبع: مجله دنیای کشت و صنعت، مهر و آبان 97