نگاهی به فیتوژنیک ها

بازار جهانی افزودنی خوراکی فیتوژنیک (PFA) در سال های اخیر به سرعت رشد کرده است. که تا کنون، فروش جهانی آن به 500 میلیون دلار رسیده است. با این وجود 3% از ½ میلیون تن خوراک مصرفی در سرتا سر جهان امروزی در بر گیرنده این محصولات گیاهی است، لذا انتظار داریم که فروش جهانی این محصولات تا سال 2026 از میلیارد دلار پیشی بگیرد که این در صورتی است که نیاز بازار جهانی به طور متوسط 10% در سال افزایش یابد. تقاضا برای افزودنی خوراک فیتوژنیک توسط چندین فاکنور از جمله ممانعت و دوری از مصرف محرک های رشد آنتی بیوتیکی (AGP) یا کوکسیدیو استات ها، تقاضا برای کاهش قیمت خوراک، افزایش بازده کاهش دفع مایعات بدن کنترل می شود.
بازار افزودنی خوراکی فیتوژنیک طیف گسترده ای از محصولات را شامل محدوده ای از روغن های ضروری تکی یا مواد شیمیایی معطر تکی تا ترکیبات پیچیده همراه با دوجین مواد مغذی در بر می گیرد، تنوع در معرفی و ارایه محصولات از تفاوت ها در اثرات و ادعا هایی با پشتوانه علمی منعکس شده است.
به طور عمومی، مهم ترین اعمال افزودنی های خوراک فیتوژنیک عبارتند از:

خواص ضد میکروبی، اثرات ضد اکسیداتیو و ضد التهابی به علاوه ترشحات هضمی. این امر به بهبود ضریب تبدیل غذایی (FCR) و مصرف بهتر مواد مغذی در جهت عملکرد بهتر حیوانات منجر می شود.
افزودنی های خوراکی فیتوژنیک توانایی بالقوه را برای همکاری مثبت با عملکرد دستگاه گوارش و افرایش بهروری، در طول مصرف مواد مغذی حفظ می کنند که به نوبه خود تاثیر مثبت کلی بر سود آوری تولید و پرورش جوجه گوشتی دارد.

منبع : نشریه دنیای کشت و صنعت