نوآوری یک شرکت هلندی در تبدیل پسماندهای غذایی


دام و طیور هم بیسکویت و شکلات میخورند!

شرکت نوآور هلندی نیجسن گرنیکو، از پسماندهای غذای انسان، خوراک ارزان و با کیفیت برای دام و طیور تولید می کند.
به گزارش بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی کشاورزی ایران (اگنا) به نقل از allaboutfeed، یک کارخانه کوچک تولید خوراک در هلند، باقی مانده مواد غذایی شامل نان، بیسکویت، شکلات و حتی وافل را به خوراک با کیفیت دام و طیور تبدیل می کند.
شاید این کارخانه بزرگ ترین در نوع خودش محسوب نشود، اما منحصر به فردترین به شمار می رود. داستان از سال 1989 آغاز شد، زمانی که این شرکت نوپا، فرآوری باقی مانده مواد خوراکی مانند نان، شیرینی، خمیر و شکلات را آغاز کرد. این شرکت در ابتدا محصولاتی که با خمیر تهیه می شدند را فرآوری می کرد، اما بعدها به فرآوری بیسکویت و شیرینی ها هم روی آورد. وندرولدن، مدیر توسعه کسب و کار این شرکت در این باره می¬گوید: وقتی که یکی از همکارانم فرآوری خمیر را پیشنهاد داد، ابتدا چون چسبناک و مرطوب بود، مخالفت کردم. به او گفتم چگونه می¬توان آن را به خوراکی تبدیل کرد که باید خشک باشد؟
او ادامه می دهد: اما متخصصان تغذیه این کار را ممکن دانستند و به این ترتیب، خوراک طیور فرآوری شد.
به گفته ولدن، امروز این کارخانه، خوراک مورد نیاز کیپستر، شرکت تولید کننده تخم مرغ، که دوستدار محیط زیست و تنها مزرعه تولید طیور کربن خنثی در جهان است، را تولید می¬ کند.
طراحی یک دستگاه برای بر طرف کردن مشکل بسته بندی
مدیر توسعه کسب و کار کمپانی نیجسن گرنیکو، می افزاید: استفاده از باقی مانده مواد غذایی به عنوان ماده خام، همواره چالش هایی را به همراه دارد. اغلب مواد خام باید از بسته بندی خارج شوند که کاری زمان بر و سخت محسوب می شود. وی می گوید: برای برطرف کردن این مشکل، شرکت دستگاهی به نام one-of-a-kind machinery را طراحی کرد که بسته بندی ها را جدا می کرد.
وی در ولدن، ادامه می دهد: باید اعتراف کنم زمان زیادی صرف توسعه این دستگاه شد. وقتی که توانستیم مشکل بسته¬بندی را برطرف کنیم، باید راهی پیدا می کردیم تا خوراکی هایی که اغلب حرارت-دیده و پخته شده بودند را به خوراک مغذی حیوانات تبدیل کنیم. او ادامه می دهد: جالب اینجاست، آنچه برای مصرف انسان، ناسالم به شمار می¬رود، می¬تواند تبدیل به خوراک با کیفیت حیوانات شود. شرکت نی جسن/گرنیکو برای تهیه مواد اولیه مورد نیاز و اطمینان از ذخایر مناسب، با مشکل چندانی مواجه نیست، بیشتر مردم در انتخاب نان وسواس به خرج می دهند و اگر رنگ آن تیره باشد، از خرید منصرف می شوند. این شرکت که با 70 نانوایی صنعتی کار می کند، در مجموع 230 منبع برای تهیه مواد¬غذایی دارد و هر ساله 100 هزار تن باقی مانده مواد غذایی فرآوری می کند.
خوراک تولید شده توسط این شرکت علاوه بر هلند در کشورهای بلژیک، آلمان و فرانسه نیز به فروش می رسد. مدیر توسعه کسب و کار این شرکت می گوید: ما تنها شرکتی در جهان هستیم که با فرآوری پسمانده های غذایی، ماده خام ترکیب و تهیه خوراک را که صد در صد مختص حیوانات است، تولید می کنیم. این چیزی است که ما را منحصر به فرد کرده است.
براساس اعلام شرکت نیجسن/ گرنیکو، فرآوری پسماندهای غذایی به لحاظ تغذیه ای معادل غلات هستند. برای جایگزینی 3.5 میلیون تن پسماند غذایی حدود 350 تا 400 هزار هکتار زمین باید زیر کشت گندم برود.

منبع نشریه کشت و صنعت شماره 109 مهر و آبان