مقررات زائد بخش کشاورزی باید حذف شود

عاون اول رئیس جمهور گفت: تجربه کرونا نشان داد بسیاری از مقررات بخش کشاورزی زائد هستند و می توان بسیاری از کارها را در این بخش به صورت غیر حضوری انجام داد.

به گزارش روابط عمومی انجمن واردکنندگان دارو، افزودنی و مواد بیولوژیک دام به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، اسحاق جهانگیری در نشست مدیران جهاد کشاورزی اظهار داشت: کشاورزان برای دریافت وام قبلا باید بارها به بانک مراجعه می کردند ولی در ایام کرونا و با تسهیلاتی که صورت پذیرفت این موضوع با چند پیامک انجام شد پس می توان بسیاری رفت و آمدها را حذف کرد و مراجعات را کاهش داد.
وی افزود: شرایط سخت فعلی کشور نیاز به روحیه جهادی و خدمت کردن دارد ضمن اینکه این خدمات نیز باید به درستی به مردم اطلاع رسانی شود.
معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: وزارت جهاد مسئولیت بسیار سنگینی دارد که آن تامین امنیت غذایی مردم و این کار بسیار دشوار است .
آقای جهانگیری خاطر نشان کرد: دستاوردهای وزارت جهاد کشاورزی در تامین نیاز های کشور در حوزه زراعت، باغبانی، شیلات و … حائز اهمیت است و تولید در شرایط فعلی با منابع آب محدود بسیار دشوار است.
وی گفت: اقتصاد کشور در سال گذشته رشد یک و یک دهم درصدی داشت که ۵۴ درصد این رشد سهم بخش کشاورزی است.
معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: خود بخش کشاورزی نیز در یک سال گذشته رشد هشت و هشت دهم درصدی را تجربه کرد و این آمار بسیار مهمی است و باید از مدیران وزارت جهاد کشاورزی، دامداران و کشاورزان تشکر ویژه کرد.
آقای جهانگیری ادامه داد: بخش کشاورزی موتور محرک اقتصاد کشور است که هم نیاز مردم را تامین می کند و هم سایر رشته های صنعتی را به حرکت در می آورد.
وی خاطر نشان کرد: در طرح های اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد نمره خوبی گرفته و عملکرد موفقی داشته است.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به بهره برداری از پروژه دشت سیستان اظهار داشت: مهم ترین دغدغه این بوده است که مردم سیستان در سخت ترین شرایط خشکسالی هم از ۴۶ هزار هکتار زمین قابل کشت بهره مند باشند و این اقدام در حال اجرایی شدن است و ۳۲ هزار هکتار از این پروژه به بهره برداری رسید و بقیه هم به زودی مورد بهره برداری قرار می گیرد.
آقای جهانگیری خاطر نشان کرد: تا به این لحظه طرحی به این بزرگی اجرا نشده است.
وی تاکید کرد: البته انعکاس و اطلاع رسانی این پروژه ها بسیار مهم است و باید اطلاعات این پروژه ها در اختیار مردم قرار گیرد.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه در بخش کشاورزی تحقیقات می بایست جدی گرفته شوند اظهار داشت: این تحقیقات می بایست کاربردی باشند و محورشان آموزش کشاورزان قرار گیرد.
آقای جهانگیری گفت: مدیریت کشاورزی باید بروز و مقررات دست و پا گیر حذف شود.
وی با بیان اینکه جلب مشارکت بخش غیر دولتی در کشاورزی حائز اهمیت است اظهار داشت: بخش خصوصی باید به طور جدی وارد میدان شود و قدرتی پیدا کند که صاحب بانک های بزرگ، کارخانه های بزرگ و کشتیرانی شود.
معاون اول رئیس جمهور افزود: همچنین می بایست شکاف بین کشاورزی سنتی و مدرن پر شود و به استارت آپ های بخش کشاورزی بیش از پیش پرداخته شود.
آقای جهانگیری گفت: در اوایل فراگیری بیماری کرونا کشور با کمبود ماسک و تجهیزات بهداشتی مواجه بود اما پس از چهار ماه به نقطه ای رسیدیم که می توانیم صادرات انجام دهیم و کشورهای صنعتی متقاضی این محصولات هستند در بخش کشاورزی نیز از این ظرفیت ها بسیار دارد و باید قدر این ظرفیت ها را دانست.
وی تاکید کرد: در گوشه و کنار کشور مدیران بسیار توانمندی هستند که در قالب شرکت های دانش بنیان می توانند یاری رسان بخش کشاورزی باشند و فقط کافی است که به ظرفیت های آنها توجه شود .
معاون اول رئیس جمهور خاطر نشان کرد: به نیروی متخصص و جوان تحصیل کرده باید میدان داده و روحیه جهادی در جوانان باید تقویت شود.
آقای جهانگیری گفت: در جایی که محصولات کشاورزی باید صادر شود حتما باید چارچوب مناسبی تنظیم و این اقدام باید با سهولت انجام گردد بدترین اتفاق این است که محصول بازار صادراتی داشته باشد ولی جلوی صادرات آن گرفته شود صادرات باید به صورت پایدار صورت پذیرد.
وی با اشاره به اینکه این آمادگی وجود دارد که الگوی کشت اجرایی شود اظهار داشت: اجرایی شدن این طرح اقدام بسیار مهمی است و باید ایین نامه ها و دستورالعمل های آن تدوین شود و با بخش های مختلف هماهنگی به عمل آید.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه شیلات باید یکی از مهم ترین محورهای تولید قرار گیرد اظهار داشت: تولید ماهی در قفس از جمله طرح هایی است که باید از طریق اعتبارات بانک ها به آن کمک شود تا بتواند در کشور در وسعت بزرگ اجرا شود.
آقای جهانگیری با اشاره به اینکه حل مشکلات تامین نهاده های دامی باید در دستور کار قرار گیرد گفت: باید با وارد کنندگان گفت و گو و طی جلساتی با تمام طرف های تامین نهاده های دام مشکلات این بخش را حل کرد البته اینکه این نهاده ها وارداتی هستند اصلا به نفع اقتصاد کشور نیست و می بایست برای تولید این نهاده ها در کشور فکر اساسی شود.
وی افزود: در خصوص جنگل ها حساسیت جدی و حفاظت از آن بسیار مهم است باید واردات چوب آزاد و مسائل حفاظتی جنگل ها جدی تر گرفته شود، آتش سوزی جنگل ها مورد قبول نیست و باید مورد پیگیری قرار گیرد.
معاون اول رئیس جمهور گفت: تقویت صنایع تبدیلی موجب کاهش ضایعات بخش کشاورزی می شود و در این راه دولت آمادگی دارد تا اگر نیاز بود به بخش های مختلف یاری رسانی کند.