لوپین (باقلا مصری) به عنوان جایگزین سویا برای تغذیه مرغ گوشتی

محققان به منابع جدید پروتئین برای جوجه های گوشتی دست یافته اند ولی به پشتیبانی از کل زنجیره تامین نیاز دارند تا اطمینان حاصل شود که هم از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه بوده و هم بعنوان یک منبع پایدار می تواند در دسترس باشد

در سمینار سالانه تحقیقات مرغداری NFU این موضوع مورد بحث قرار گرفت که تحقیقات در مورد منابع پروتئینی جایگزین در حال پیشرفت می باشد. پیش  از اینکه این محصولات از نظر تجاری سودمند باشند، هنوز موانعی وجود دارد که باید از آنها عبور کرد.

برایان کنیون ، مدیر ارشد تغذیه شرکت ABN ، اعلام داشت که بخش مرغداری به یک منبع پروتئین جایگزین نیاز دارد. وی افزود که در حال حاضر انگلیس ۳ میلیون تن سویا در سال وارد می کند که از ۲ میلیون تن کنجاله و یک میلیون تن آن را دانه لوبیای سویا تشکیل داده است.

در این سمینار در مورد تأثیرات زیست محیطی محصول جدید، پایداری و امنیت آن سوالاتی مطرح شده بود که آقای کنیون گفت که در گذشته، مرغداران انگلستان به دانه های کلزا وابسته بودند ، اما لوپین (باقلامصری) با سطح پروتئین بالاتر (۳۴-۳۸٪) و فیبر زیاد (۱۰-۱۲٪) نویدبخش تحولی نوین در بخش خوراک هستند. سطح پروتئین آنها بالاتر از دانه لوبیا (۲۶-۲۸٪) اما کمتر از کنجاله سویا (۴۶٪) است.
منبع: اگنا