فرانسه فروش تخم مرغ های پرورش یافته در قفس را تا سال 2022 ممنوع کرد

استفان تراورت،وزیر کشاورزی فرانسه، اعلام کرده است که دولت تا سال 2022 فروش تخم مرغ های پرورش یافته در قفس را در سوپر مارکت ها ممنوع می کند.
به گزارش بخش بین الملل نشریه دنیای کشت و صنعت ،به نقل از poultryword ،تراورث گفت: سال گذشته رییس جمهوری فرانسه به صندوق جهانی طبیعت قول داد که فروش تخم مرغ های پرورش یافته در قفس را ممنوع خواهد کرد و اکنون به قولش عمل کرده است. تراورث همچنین به رادیو Europe1 گفت: در 2022، تخم مرغ های سوپر مارکت ها از مرغ های free-range خواهد بود.این مساله قول داده شده و اجرا می شود.
برخی از سوپر مارکت های فرانسوی در حال حاضر اقداماتی را انجام داده و قصد دارند تخم مرغ های پرورش یافته در قفس را از فروشگاه ها بیرون بیاورند. فروشگاهMonoprix فروش تخم مرغ های پرورش یافته در قفس را در سال 2016 متوقف کرد، در حالی که فروشگاه Carrefour از سال 2020 فقط تخم مرغ های Free-range را به فروش خواهند رساند. فروشگاه Auchan پیش از اعلان این هفته، هدف خود را تا سال 2025 تعیین کرده است. با توجه به نظر سنجی اخیر این حرکت از هر ده نفر، 9 نفر موافق این تصمیم هستند اما منتقداتی نیز در این میان وجود دارند.
خشم پرورش دهندگان طیور
اعلامیه وزیر کشاورزی فرانسه، پرورش دهندگان طیور این کشور را که بزرگترین بخش در اتحادیه اروپا است و 14.3 میلیارد تخم مرغ در سال 2016 تولید کرده را خشمگین کرده است. در حال حاضر حدود دو سوم از تخم مرغ های فروخته شده در فرانسه از 32 میلیون مرغ پرورش یافته در قفس به دست می آیند. فرانسوی ها سالانه به طور متوسط 220 تخم مرغ مصرف می کند. پرورش دهندگان طیور گفتند که اجرای این ممنوعیت صدها میلیون یورو هزینه خواهد داشت و ممکن است قوانین بازار اتحادیه اروپا نقض کند. به گزارش ((تایمز)) کمیته ملی توسعه تخم مرغ ها اعلام کرده که این ممنوعیت، صدها پرورش دهنده مرغ را از کسب و کار خارج می کند و منجر به ((انفجار واردات)) و افزایش شدید قیمت ها خواهد شد. این ممنوعیت در زمینه تخم مرغ های مورد استفاده در محصولات فرآوری شده اعمال نخواهد شد.

منبع: دنیای کشت و صنعت
اسفند 96 و فروردین 97