صادرات تخم مرغ آزاد شد

رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار اعلام کرد بر اساس تصمیم ستاد تنظیم بازار صادرات تخم مرغ آزاد شد.

ناصر نبی‌پور رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار در استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره وضعیت صادرات تخم مرغ گفت: ستاد تنظیم بازار روز گذشته صادرات تخم مرغ را با اعمال عوارض ۴ هزار تومان برای هر کیلو آزاد کرد.

این مقام مسئول که از اعمال عوارض ۴ هزار تومانی برای صادرات تخم مرغ رضایت نداشت گفت: باید شرایط طوری باشد که با توجه به مازاد تخم مرغ در کشور شرایط به نفع تولید کننده باشد.

به گزارش فارس، قیمت تخم مرغ طی یک ماه گذشته در هر کیلو ۱۰ هزار تومان افزایش یافت یعنی هر شانه از کیلویی ۱۵ هزار تومان به ۲۵ هزار تومان رسید و این ابهام وجود دارد که آیا با صادرات این محصول قیمت تخم مرغ دوباره افزایش خواهد یافت؟ از آن جایی که تخم مرغ غذای فقرا محسوب شده و در سبد مصرفی خانوار وزن قابل توجهی دارد افزایش دوباره قیمت این محصول سفره مردم را تحت فشار قرار خواهد داد.

اما رئیس هیأت  مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران نظر متفاوتی دارد و معتقد است تخم مرغ بسیار ارزان است. یعنی تولید کنندگان ارزان می‌فروشند اما زمانی که این محصول به بازار می‌رسد قیمت بسیار گران‌تری پیدا می‌کند.

نبی‌پور در این باره گفت: ‌تولید کننده هر شانه تخم مرغ را ۱۵ هزار تومان درب مرغداری می‌فروشد اما شنیده‌ها حاکی است که قیمت همین شانه تخم مرغ به ۲۵ هزار تومان فروخته می‌شود یعنی ۱۰ هزار تومان در هر شانه افزایش می‌دهند.

وی افزود: طبق تصمیم وزارت جهاد کشاورزی قرار بود هر کیلو تخم مرغ را ۹۵۰۰ تومان یعنی شانه‌ای ۲۰ هزار تومان از تولید کننده خریداری کنند اما اکنون شانه‌ای ۱۵هزار تومان می‌خرند.