ردپای جشن سده در شعر شعرای ۱۱۰۰ سال پیش

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ دهم بهمن ماه هر سال روزی است که در آن جشن سده یکی از جشن‌های باستانی برگزار می‌شود. جشنی با هزاران سال قدمت و قدیمی تر از نوروز
روایت‌های مختلفی درباره ریشه جشن سده وجود دارد. یکی اینکه می‌گفتند دهم بهمن روزی بوده که تعداد انسان‌ها روی کره زمین به عدد ۱۰۰ رسیده است.

دیگری آن است که می‌گویند دهم بهمن صدمین روز زمستان بوده است. از این جهت که اول آبان ماه را آغاز فصل سما و زمستانی شدن آب و هوا می دانسته‌اند. همچنین از روز دهم بهمن تا روز اول بهار هم صد روز مانده است.

این صد روز نه به احتساب روزها و حذف شب‌ها، بلکه چون آتش کشف شده است، شب‌ها هم مانند روزها گرم و روشن بوده و روز شمرده می شده است.پس دهم بهمن را جشن سده نامیده‌اند. اما برخی می‌گویند که سده هیچ ارتباطی با عدد صد ندارد بلکه این واژه اوستایی به معنی طلوع است.
خواندن شعر سده در شاهنامه، پرش از روی آتش، خوردن غذاها و تنقلات مخصوص و پوشیدن لباس‌های نو و رنگی بخشی از آداب این جشن است.
این جشن مهم در شهرهای یزد و کرمان در سطح گسترده‌ای برگزار می‌شود. این جشن که ریشه در تاریخ و فرهنگ مردم دارد، باعث ایجاد همدلی، اتحاد ملی، تقویت روحیه ملی و حفظ تاریخ ایرانی می‌شود.