دروازه های موفقیت مزرعه شما در دستان شما

بهترین راهکارها برای سلامت گله ها
شکی وجود ندارد که امنیت غذایی از مزرعه آغاز می شود.گله‌ها به خاطر تأثیر سلامت عمومی شان و همچنین به جهت ضربه ای که می توانند به سلامت کسانی که از محصولات دامی استفاده می کنند بزنند، تحت مراقبت قرار می گیرند. به علاوه موارد زیاد بیماری و مرگ و میر پرندگان به سودآوری مزرعه ضربه می‌زند.
امروزه، مزارع می‌توانند از نوآوری‌های مختلف و انواع راهکارها برای نظارت و پیشبرد سلامت پرندگان استفاده کنند. درک و اجرای دستورالعمل ها مثل نصب ابزارهای مناسب، آب سالم و دادن پروبیوتیک به دام‌ها برای پویایی یک فارم موفق حیاتی خواهد بود.
حمایت از سلامت گله
علل زیادی در شرایط گوارش در طیور شامل سالمونلا، تیفویید ماکیان، بیماری نیوکاسل، کرم‌ها و غیره دخیل هستند.علائم هشداردهنده شامل اسهال، ترشحات آبکی و بدبو، پرهای کثیف و ژولیده اطراف مقعد، افسردگی،کاهش اشتها و رشد ضعیف هستند.
کاهش سطح سلامت با شیوع بیماری های معینی که می تواندتخم‌مرغ و محصولات طیور بومی را در معرض خطر قرار دهد، مرتبط است.به عنوان مثال بیماری نیوکاسل یک بیماری مسری و غیر قابل درمان است که می‌تواند سبب مرگ و میر پرندگان شود.در سال 1971 یک همه‌گیری گسترده در کالیفرنیای جنوبی به مرگ و کشتار 12 میلیون پرنده منجر شد. سی سال بعد یک همه‌گیری در چند ایالت 161 میلیون دلار هزینه برای ریشه‌کنی در بر داشت.
از می 2018 کالیفرنیای جنوبی مجدداً در حال مبارزه با یک همه‌گیری است و1.2 میلیون پرنده از بین رفتند.
سلامت اولیه گله‌ها نه تنها بیماریها و مرگ و میر را کاهش می‌دهد، هم‌زمان به حفظ زیر ساخت های لازم جهت حفظ سودآوری و عملکرد خوب مزرعه،کمک می‌کند. یافتن شیوه‌هایی برای مراقبت آسان‌تر و مقرون به‌صرفه تر از پرندگان و کاهش مرگ‌ومیر قابل پیشگیری هنگامی که حاشیه سود کم است، امری کلیدی است.

راهکارهای هوشمندانه برای مزرعه
پیشرفت غیر منتظره تکنولوژی به حمایت از دستگاه گوارش می‌تواند کمک کند که در برگیرنده موارد زیر است:
– نظارت دقیق فهرست مخازن خوراک با استفاده از ابزارهای اینترنتی.
– ربات‌های نصب شونده سقفی که شرایط محیط، سلامت و رفاه و نحوه عملکرد وسایل برای پرندگان را مورد نظارت قرار می‌دهد.
– پروبیوتیک های آنتی میکروبیال که پاتوژن های مضر را از بین می‌برند.
– پمپ‌های آبی یا برقی که تضمین بالاتری را برای کیفیت آب فراهم می‌کنند.
درحالی‌که دام‌ها به نظافت، آب آشامیدنی بهداشتی برای حفظ سلامت دستگاه گوارش نیاز دارند، همه مزارع به شرایط آبی ایده آل دسترسی ندارند.
بسیاری به آب چشمه‌ها و حوضچه‌ها اعتماد می‌کنند که می‌تواند حاوی باکتری و ویروس‌ها باشد.
پمپ‌های آب، خطوط آب‌رسانی را به‌وسیله مواد شیمیایی محلول که برای این اهداف مورد استفاده قرار می‌گیرند، تمیز می‌کنند.
برای مثال وسایل مناسب می‌تواندجلبک‌هارا به‌وسیله مواد شیمیایی محلول با نسبت‌های پایین لازم برای حفاظت از خطوط آب‌رسانی و کاهش سطح تصفیه مناسب از بین ببرند.
این پمپ‌ها همچنین به دادن داروها،ویتامین‌ها، الکترولیت‌ها، پروبیوتیک ها، ارگانیک اسیدها و واکسنی که از طریق آب آشامیدنی به اجرا درمی‌آیند، کمک می‌کنند.
پمپ‌های آب همچنین دیگر فواید حاصل از دزهای دقیق و مورد اطمینان را در اختیار قرار می‌دهند.
دوزینگ در محلول مناسب، ضایعات آب و مواد شیمیایی را کاهش می‌دهد.
بنابراین قابلیت پابرجایی مزرعه را افزایش می‌دهد.
این پمپ‌ها بهره‌وری را افزایش داده و صرفه‌جویی در میزان کار ایجاد می‌کنند.
به علاوه، سلامت دام‌ها منجر به درمان کمتر، کاهش احتیاج به جداسازی و قرنطینه دام‌هایی می‌شود که می‌توانند به سودآوری ضربه وارد کنند.
انتخاب پمپ مناسب برای مزرعه‌تان
خصوصیات و مزایای زیادی برای انتخاب یک پمپ آب در ذهن وجود دارد:

•فشار آب و نرخ جریان
فشار آب در طول یک روز در مزرعه ممکن است نوسان پیدا کند؛ بنابراین، بهتر است پمپ آبی پیدا کنیم که از فناوری تنظیم فشار برخوردار باشد تا موارد انحراف یا رقیق‌سازی شدید را از بین ببرد.این ابزار همچنین باید در شرایط فشار بالای آب به‌خوبی کار کند.
•درصد و نسبت تزریق مطلوب
دادن دارو، مواد شیمیایی و ویتامین‌ها به نسبت‌های متفاوتی از رقیق‌سازی نیاز دارند. یافتن پمپ‌هایی که می‌توانند تغییرات نسبت‌ها را مدیریت کنند احتمال دارو دادن زیاد یا کم را از بین می‌برد.
سازگاری و قابلیت تنظیم
اطمینان حاصل کنید که پمپ با مواد تمیزکننده آب مورد استفاده در مزرعه نظیر رسوب‌زداها و کاهش‌دهندگانPH سازگاری دارد. یک پمپ که در قسمت مرکزی نصب‌شده باشد باید این قابلیت را داشته باشد که نیاز دوزینگ مختلف برای هر سالن را برطرف کند و قابلیت تنظیم آن باید این اجازه را به پمپ بدهد که در صورتی که گسترش یا کوچک شدن اتفاق بیفتد با نیازهای فارم روبه‌رو شود.
نصب و نگهداری آسان
فرایند نصب آسان‌تر، به معنی سریع‌تر آماده شدن پمپ برای استفاده است.یک پمپ آب باید به کمترین تعمیر و نگهداری نیاز داشته باشد تا زمان از کارافتادگی کاهش یابد و بهره‌وری را بهبود ببخشد.
مزارع شاید بخواهند راه‌حل‌پمپ‌های برقی را برای سلامت آب کل مزرعه در نظر بگیرند. پمپ ‌های برقی برای این طرح ایده¬آل هستند هنگامی که توزیع دقیق مورد نیاز است،مواد شیمیایی با اثر بخشی بالا نظیر پراکسید هیدروژن، دی اکسید کلر و سدیم هیپوکلرایت مورد استفاده قرار می گیرند و درصد حلالیت این مواد شیمیایی فوق¬العاده ضعیف هستند.

تقویت سلامت دام و مزایا
با نظر به اینکه سلامت مرغ کیفیت تخم‌مرغ را تضمین می‌کند و مزارع در قبال فراهم کردن گوشت برای مصرف انسان مسئول هستند، این تجارت‌ها برای به‌کارگیری از بهترین راهکارها مسئولیت دارند.
از نظارت بر مخازن خوراک و شرایط محیطی تا به دست آوردن آب با استانداردهای بالای کیفیت،روش‌های زیادی وجود دارند که مزارع بتوانند تجارت‌هایشان را در سطح بالایی از موفقیت قرار دهند. بسیاری از مزارع با پمپ‌های آبی که آب را تمیز می‌کنند و خطوط آب‌رسانی را رسوب‌زدایی می‌کنند و مواد مغذی ضروری را در اختیار گله‌ها قرار می‌دهندمنافعشان را تحقق می‌بخشند.
خوب بالا نگه‌داشتن سلامت دستگاه گوارش در گله‌هانه تنها تولید را افزایش می‌دهد، بلکه کمک می‌کند که مزارع سودآوری خود را در دنیای با سطح بالایی از رقابت حفظ کنند.
ترجمه” مهندس صادقی. گروه علمی آرین رشد افزا(آرا)
Reference: Journal of International Poultry Production, Volume 28, Number 2.