فوق حاد

بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان کشور وجود ندارد

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: با اقدامات مناسب انجام شده بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور کنترل شده و هیچ بیماری در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، مهدی خلج افزود: پاکی کشور از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به سازمان جهانی بهداشت گزارش شده، ممنوعیت صادرات رفع شده و تولیدکنندگان و تجار ایرانی می توانند براساس مقررات بین اللملی فرآورده های خود را به سایر کشورها صادر کنند. وی با بیان این که بیماری تب برفکی بیشترین خسارت اقتصادی را در حوزه دام به کشور وارد می کند، اظهار کرد: این بیماری در کشور ما بومی بوده و از زمان های بسیار دور در ایران وجود دارد، اما سازمان دامپزشکی قدم های خوبی برای کنترل و غلبه بر این بیماری در سال های اخیر برداشته است. وی با اشاره به این که هم اکنون بیش از 90 درصد از نیاز کشور به انواع واکسن های دامی در داخل ایران تولید می شود، بیان کرد: کشور ما در سال های اخیر در زمینه تولید واکسن و داروهای دامی پیشرفت های خوبی داشته است.

وی اظهار کرد: پارسال برای کنترل بیماری بیشتر دام ها در کشور مایه کوبی شدند و پوشش خوب و مناسبی نسبت به سال سال های قبل صورت گرفت

خلج گفت: در سال 92 کانون بیماری نشخوارکنندگان کوچک در کشور 492 مورد بود که در سال 95 این کانون بیماری به 113 کانون کاهش یافت که حدود چهار برابر کاهش نشان می دهد. رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: همچنین در سال 92 تعداد کانون های بیماری در روستاها و گله ها سه هزار و 43 مورد بود که این رقم در سال 95 به 419 مورد رسیده که به موفقیت بزرگی در کنترل بیماری های دامی در کشور است.

او اظهار کرد: برنامه ریزی شده تا سال 2030 بیماری دامی در کشور ریشه کن شود و برای همین در صورت تامین اعتبار مورد نیاز امسال 30 میلیون واکسن دامی و سال آینده 50 میلیون واکسن دامی در کشور تامین شود.

وی بیماری سیاه زخم (شاربن) را که قابل انتقال به انسان هم است یکی از بیماری های دامی دانست و افزود: در سال 92 کانون این بیماری در کشور 18 مورد بوده که در سال 95 فقط هشت کانون از این بیماری در کشور مشاهده شده که بیش از 2 برابر کاهش نشان می دهد. وی با بیان این که مهر و امضای سازمان دامپزشکی ایران در دنیا قابل اعتماد و اعتبار است، گفت: این مهر و امضا قابل قبول و اعتماد 180 کشور جهان می باشد. وی با اشاره به این که در سال 95 حدود یک میلیارد ریال انواع محصولات دامی به خارج از کشور صادر شده بیان کرد: پارسال 20 هزار و 700 مجوز صادرات انواع دام، طیور، آبزیان و فرآورده های آنها به سایر کشورها صادر شده و هفت هزار و 500 مجوز بهداشتی واردات و سه هزار مجوز ترانزیت محصولات دامی توسط سازمان دامپزشکی کشور صادر شده است. وی همچنین از صادرات 103 هزار تن انواع آبزیان در سال گذشته به کشورهای اروپایی همسایه و جنوب شرق آسیا خبر داد.

خلج گفت: هم اکنون 95 درصد داروی مورد نیاز طیور کشور،80 درصد داروی مورد نیاز آبزیان، بیش از 90 درصد داروی مورد نیاز دام و 35 درصد واکسن مورد نیاز طیور کشور در داخل تولید و تامین می شود. رئیس سازمان دامپزشکی کشور افزود: این سازمان بیش از 181 نوع عامل بیماری دام و طیور را پایش و رصد و به بیش 300 هزار واحد از کشتارگاه گرفته تا مراکز عرضه فرآورده های دامی و سردخانه ها نظارت دارد و با توجه به نیروی انسانی محدود خود تلاش می کند از ظرفیت کارشناسان بخش خصوصی و غیر دولتی که حقوق آنها توسط خود این بخش ها تامین می شود به نظارت خود ادامه دهد. وی اضافه کرد: تلاش می شود ارتباط مالی کارشناسان بخش خصوصی با کارفرمایان منجر به چشم پوشی از برخی مسائل که ارتباط مستقیم با سلامتی مردم دارد، نگردد.

وی بیان کرد: کارشناسان و بازرسان این سازمان در سال 92 از 2 میلیون 43 هزار مرکز توزیع و عرضه فرآورده های دامی بازدید کردند که در پارسال این بازدید و نظارت ها به سه میلیون مورد افزایش یافته است.

به گفته رئیس سازمان دامپزشکی کشور، به واسطه افزایش نظارت و بازرسی این مجموعه ضبط محموله ها از پنج هزار و 6750 تن در سال 95 افزایش یافته است. وی افزود: سالانه بر کشتار 760 میلیون قطعه طیور در کشتار گاه های صنعتی در کشور نظارت می شود که سال گذشته حدود هفت میلیون و 300 هزار قطعه به دلیل عدم برخورداری از بهداشت ضبط شده که این رقم کمتر از یک در صد کل نظارت بازرسی است. وی بیان کرد: نظارت بر کشتارگاه های صنعتی دام سبک نیز از 9 میلیون و 670 هزار راس در سال 92 به 12 میلیون و 505 هزار راس در سال 95 افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: سازمان دامپزشکی پیشگام در تحقق مفاهیم دولت الکترونیک است و تا کنون 12 سامانه الکترونیکی در این سازمان برای سهولت و سرعت در انجام کار مردم افتتاح شده طوری که سازمان دامپزشکی به عنوان دستگاه برتر در این حوزه از دست رئیس جمهور جایزه گرفت.

 

منبع : نشریه دنیای کشت وصنعت، سال شانزدهم، شماره 101، خرداد ماه 96