افزایش ۶ دلاری خوراک دام و طیور در بازار جهانی پس از گرفتار شدن کشتی اور گیون

در حالی که از روز سه شنبه کشتی غول پیکر اور گیون درمسیر کانال سوئز گرفتار شده و رفت و آمد کشتی‌های تجاری را مختل کرده است کالاهای اساسی نظیر خوراک دام و طیور، گندم، برنج، سویا و دانه‌های روغنی هم به مقاصد خود نرسیده‌اند و همین عاملی برای افزایش قیمت این گونه محصولات در بازارهای جهانی شده است.

امروز قیمت ذرت که به عنوان خوراک دام و طیور استفاده می‌شود ۶ دلار افزایش یافت و هر بوشل از این محصول به قیمت ۵۵۲ دلار و ۵۰ سنت معامله شد.

قیمت گندم هم به عنوان مهم‌ترین کالای اساسی در جهان و موثر در امنیت غذایی از این افزایش قیمت‌ها عقب نماند و هر بوشل با ۷۵ سنت افزایش به قیمت ۶۱۳ دلار و ۲۵ سنت معامله شد.

محصولات دیگری مانند کاکائو، قهوه، شکر، پنبه، آب پرتقال، اتانول، انواع دام زنده و پرواری هم افزایش قیمت را تجربه کردند.

منابع معتبر روز گذشته اعلام کردند که بازگشایی کانال سوئز احتمالا تا چند هفته طول خواهد کشید و کارشناسان تحلیل کردند که هر یک هفته تاخیر در رسیدن محموله‌ها ۵ تا ۱۰ میلیارد دلار به تجارت جهانی آسیب خواهد زد.

امروز خبرگزاری دویچه وله به نقل از صاحب کشتی اور گیون اعلام کرده که تا ساعاتی دیگر مسیر کانال سوئز بازگشایی خواهد شد و کشتی اور گیون دوباره در آب شناور خواهد شد.

ایران بیش از هفتاد درصد در تامین خوراک دام و طیور وابسته به واردات است. هر گونه افزایش قیمت در بازارهای  جهانی باعث خروج ارز بیشتر از کشور می‌شود و قیمت را در داخل افزایش خواهد داد. این وابستگی شدید به خوراک دام و طیور باعث نوسان شدید محصولات پروتئینی در داخل هم شده است و به رغم فراوانی این گونه محصولات قیمت در بازار داخل پرنوسان و بسیار گران است.