اطلاعیه مهم سازمان دامپزشکی کشور در خصوص رخداد بیماری تب برفکی در استان قم

اطلاعیه مهم سازمان دامپزشکی کشور در خصوص رخداد بیماری تب برفکی در استان قم

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور با توجه به گزارش رخداد  بیماری تب برفکی در تعدادی از واحدهای دامداری روستایی استان قم ، معیارهای کنترلی لازم جهت پیشگیری و کنترل بیماری تب برفکی را اعلام و از اتحادیه‌ها و تعاونی‌های گاوداران، واحدهای دامداری صنعتی، دامداران روستایی، همکاران شاغل در امور درمانی و بخش خصوصی خواستار توجه جدی به همکاری و اجرای اقدامات پیشگیرانه شد.
1- با توجه به عدم محدودیت تامین واکسن، واحد های بدون پوشش واکسیناسیون در فواصل اعلام شده توسط ادارات کل دامپزشکی استانها به فوریت با رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی نسبت به واکسیناسیون و مصون سازی کلیه دامهای واجد شرایط اقدام نمایند.
 2- ممنوعیت ورود وخروج و تردد غیر ضروری وسایل نقلیه و افراد (به ویژه افراد پر مخاطره  که با میادین خرید و فروش دام، کشتارگاه‌ها، سایر دامداری ها و… ارتباط دارند) به داخل محوطه دامداری مورد توجه جدی قرار گیرد .
3- ضمن فعال نمودن حوضچه ضدعفونی مبادی ورودی و خروجی دامداری ها ،کارخانجات خوراک ،کشتارگاهها و میادین خرید وفروش دام و… با سطح مناسب حاوی آب و ماده ضد عفونی (ترجیحا هیدروکسید سدیم 2درصد یا فرمالین 5درصد) نسبت به ضد عفونی کامل ودقیق وسایل نقلیه نظیر خودروهای حمل شیر، علوفه و کود که الزام ورود به واحد را دارند اقدام گردد.
4- تعبیه محل تعویض لباس و چکمه و ابزار کار که واجد دوش بوده در ابتدای محوطه ورودی دامداری و کلیه افراد در ورود و خروج (اکیپ های مایه کوبی، دامپزشکان فارم، مسئولین بهداشتی، ماموران تلقیح مصنوعی، ماموران بیمه و رکوردگیری شیر، صاحب دامداری و …)  موظف به تعویض لباس و دوش گرفتن می باشند.
5- در صورت بروز بیماری تب برفکی، ضمن جداسازی دام های مبتلا از دام‌های سالم، سریعاً مراتب به اداره دامپزشکی شهرستان و اداره کل دامپزشکی استان اطلاع داده شود.
6- از جمع آوری و انتقال کود واحد  آلوده تا رفع کامل بیماری پرهیز شود.
7-رعایت اصول امنیت زیستی و واکسیناسیون دامها مورد تاکید می باشد.
روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور