مرغان تخم گذار

داشتن پرنده سالم شرط اصلی داشتن سیستم پرورش سالم است

سیستم های پرورش مرغ تخمگذار در دهه های اخیر به شدت تغییر کرده است. در اروپا، اقیانوسیه و آمریکای شمالی، رشد فزاینده ای از مرغ های تخمگذار در سیستم های پرورش بدون قفس وجود داشته است، اما پیشگامان همچنان از آمریکای لاتین و آسیای جنوب شرقی هستند.

سیستم های پرورش مرغ تخمگذار در دهه های اخیر به شدت تغییر کرده است. در اروپا، اقیانوسیه و آمریکای شمالی، رشد فزاینده ای از مرغ های تخمگذار در سیستم های پرورش بدون قفس وجود داشته است، اما پیشگامان همچنان از آمریکای لاتین و آسیای جنوب شرقی هستند.

نگهداری از مرغ های تخمگذار در سیستم های بدون قفس علاوه بر نیازهای متفاوت، به مهارت های مدیریتی متفاوتی نیز نیاز دارد.

Hendrix Genetics به عنوان یک شرکت اصلاح نژاد در حال کار بر روی توسعه هر دو است. با همکاری نزدیک با تولیدکنندگان تجهیزات طیور، تولیدکنندگان تخم مرغ، پژوهشگران رفتار طیور و موسسات تحقیقاتی، و همچنین تحقیقات در مزرعه، ما نیازهای تولیدکنندگان مرغ و تخم مرغ را بهتر درک می کنیم. ویژگی‌های ساخت هنوز مهم هستند، اما ویژگی‌های رفتاری برای سیستم‌های بدون قفس به عنوان نیازهای جانبی در نظر گرفته می‌شوند.

برنامه های اصلاح نژاد برای پاسخگویی به این نیازها ارتقا یافته اند و اهداف اصلاح نژاد امروزه متعادل تر شده اند. ویژگی های رفاه حیوانات در این مورد گنجانده شده است و ویژگی های جدید هنوز در حال شناسایی است.

به طور کلی، سیستم های پرورش بدون قفس به یک مرغ تخمگذار (قدرت بقای سالم و خوب)، رام (به راحتی قابل جابجایی)، اجتماعی (نسبت به همتایان خود) و مقرون به صرفه (بازده سرمایه گذاری) می دهد. تولید کننده تخم مرغ) نیاز دارد.

مرغ تخمگذاردر سیستم های پرورش باز (قلم، طیور، حیاط باز) مرغ های تخمگذار به همان اندازه که در تماس مستقیم با بستر یا خاک هستند با مدفوع خود در تماس هستند. مشخص شده است که مرغ های تخمگذار در پرورش بدون قفس مستعد ابتلا به بیماری هستند. به همین ترتیب، عفونت‌های انگلی و باکتریایی در سیستم‌های مزرعه بدون قفس شایع‌تر است و در نتیجه مرگ و میر بالاتری نسبت به سیستم قفس دارد.

از سوی دیگر، اجرای یک طرح ایمنی زیستی دقیق و طراحی شده در انتخاب نژاد مناسب حائز اهمیت است، به طوری که پرنده ای که در طول دوره پرورش به خوبی رشد می کند بتواند با استرس ناشی از واکسیناسیون و سنگدانی که به خوبی رشد کرده است مقابله کند. این یافته منجر به مصرف خوراک کافی در زمان تخم ریزی می شود.

این مرغ های تخمگذار تمایل دارند بدون کاهش عملکرد خود با عوامل استرس زای خارجی بهتر کنار بیایند، که پاسخی برای محافظت از خود است، به عنوان مثال آنها مقداری ذخایر دارند.

مرغ تخمگذار رام

از آنجایی که تغییر سیستم پرورش از قفس به بدون قفس نیاز به مهارت های مدیریتی متفاوتی دارد، برای اکثر تولیدکنندگان تخم مرغ بسیار مهم است که نژادهای مرغ رام داشته باشند، به عنوان مثال مرغ های تخمگذار که به راحتی قابل جابجایی هستند و به راحتی قابل کنترل هستند.برای مرغ های تخمگذار بسیار مهم است که یاد بگیرند چگونه مسیریابی کنند و راه خود را در سیستم های پرورش مختلط مانند طیور بیابند، به عنوان مثال آنها باید بتوانند در شب لانه پیدا کنند و محل دانخوری و دانخوری را پیدا کنند. وقتی به لانه می روند. یافتن لانه ها به ویژه برای کاهش تعداد تخم های بستری و خارج از لانه تا حد امکان ضروری است. ارزش تجاری پایین تری دارند (تخم مرغ های کثیف برگردانده می شوند زیرا نمی توان آنها را به عنوان تخم مرغ های درجه AA، A یا B طبقه بندی کرد).

صبح زود، زمانی که چراغ ها روشن است و بیشتر مرغ ها باید تخم بگذارند، مرغ هایی که از قبل در سیستم هستند می توانند به راحتی راه خود را به لانه پیدا کنند.

بنابراین آموزش پرندگانی که در طول دوره پرورش در شب از سیستم بیرون پریده و روی پالت جمع شده اند تا در سالن های تولید به سمت بالا حرکت کنند بسیار مشکل است.

مرغ های تخمگذار اجتماعی:

یکی از چالش های اصلی در صنعت تخم مرغ بدون قفس رفتار پرندگان است. در سیستم های پرورش قفس معمولی، اندازه گروه ها معمولا کوچک است. با این حال، آنها به راحتی می توانند تا هزاران مرغ تخمگذار در هر قفس بدون قفس رشد کنند.

رفتارهای نامطلوب مانند کندن پر و آدم خواری نیز می تواند تأثیرات گسترده ای بر سیستم های پرورش بدون قفس داشته باشد و منجر به مرگ در مقیاس بزرگتر شود. از دست دادن پرها می تواند بر راندمان تغذیه مرغ های تخمگذار تأثیر منفی بگذارد، بنابراین آنها تمایل به افزایش مصرف خوراک دارند تا اتلاف حرارت بیشتر را جبران کنند.

ما به عنوان یک شرکت پرورش صفاتی را انتخاب می کنیم که با این رفتارهای نامطلوب در مرغ های تخمگذار مقابله می کند. در نتیجه، قدرت بقای عمومی نه تنها در گله‌هایی که در سیستم‌های پرورش بدون قفس نگهداری می‌شوند، بلکه در گله‌ها نیز بهبود می‌یابد. قفس های نگهداری شده در سیستم های پرورش نیز بهبود یافته اند.

برنامه های اصلاح نژاد بر ویژگی هایی مانند عصبی بودن و رفتار تشنجی تمرکز می کنند که هم در سیستم های پرورش در قفس و هم در سیستم های پرورش غیرقفسی نامطلوب هستند.

مشخص شده است که سرمایه گذاری در یک دوره پرورش بدون استرس (داشتن پرندگان با رفتارهای طبیعی) برای رفتار پرندگان در طول تولید مفید است. خیلی سخت است که با هم خیلی اجتماعی نباشیم. تحقیقات علمی دائماً در حال بررسی این موضوع است که چرا برخی رفتارهای منفی مانند خفگی و تجمع رخ می دهد. تفاوت های آشکاری در این رفتارها بین نژادهای سفید و قهوه ای به خصوص سفیدپوستان وجود دارد. فصول سال نیز با شیوع بالایی در پاییز و اوایل زمستان تأثیرگذار به نظر می رسد.

مرغ تخمگذار با قیمت مناسب

عملکرد مرغ‌های تخم‌گذار در سیستم‌های باز و ارگانیک به دلیل تعداد تخم در هر مرغ آشیانه، قدرت بقا و ضریب تبدیل خوراک برای سال‌ها از مرغ‌های تخم‌گذار سیستم‌های طیور و قفس عقب‌تر بود. اما با گذشت زمان و کسب تجربه و دانش بیشتر به خصوص در مورد مدیریت بدون قفس، به وضوح دیدیم که شکاف عملکرد تولید در حال کاهش است. نمونه‌های جدید و واضحی از تولیدکنندگان تخم‌های ارگانیک و باز وجود دارد که می‌توانند به پتانسیل کامل ژنتیکی گله‌های خود دست یابند. در 100 هفتگی برای هر مرغ 500 تخم مرغ یا بیشتر دریافت کنید. ارزش آنها چیست؟

علاوه بر انتخاب نژاد مناسب باید مراقب خود پرندگان بود که اولین مورد شرایط پرورش جوجه هاست. مرغ های تخمگذار خارج از قفس اشتهای بیشتری دارند و در نتیجه نرخ تبدیل بهینه کمتری دارند، بنابراین به دلیل سطح فعالیت بالاتر، نیاز انرژی بیشتری دارند. در بازارهایی که تعادل خوبی بین عرضه و تقاضا وجود دارد، هزینه بالاتر تولید تخم‌مرغ با قیمت بالاتر تخم‌مرغی که تولیدکنندگان برای تخم‌های خارج از قفس دریافت می‌کنند، جبران می‌شود.

نتیجه::

سیستم های مختلف پرورش بسته به صفاتی که توسط شرکت های پرورش طیور در نظر گرفته شده و انتخاب می شوند، به دستورالعمل ها و الزامات متفاوتی نیاز دارند. اما بقیه باید توسط پرورش دهندگان پولت و تولیدکنندگان تخم آموزش ببینند. سرمایه گذاری در پرورش برای بهبود کیفی با کیفیت خوب که می تواند نقش خوبی در سیستم پرورش بدون قفس داشته باشد ضروری است.

در طول تولید مثل، آموزش نحوه جهت یابی و استفاده از سیستم های پرورش پیچیده تر و نحوه واکنش به رویدادهای خاص به پرندگان ضروری است. پرورش باید به عنوان یک سرمایه گذاری به جای هزینه در نظر گرفته شود. سرمایه گذاری اضافی در فصل تولید مثل در طول دوره تولید باز خواهد گشت، زیرا این گله ها تمایل به تولید بیشتر دارند و میزان تلفات کمتری را نشان می دهند.

مرغ های تخمگذار قوی که رفتارهای اجتماعی مثبتی از خود نشان می دهند عموماً بقای بالاتری دارند. پوشش بهینه پر مستقیماً به نرخ تبدیل پایین تر و ارزش بالاتر برای جوجه های مصرف شده در برخی از بازارهای مرغ زنده سفارشی منجر می شود.

تحقیق و ترجمه: مهندس مهرداد صادقی. تیم علمی شرکت آرین رشد افزا (آرا)

مرجع: بین المللی تولید طیور، دوره 29 شماره 1 (2021)، صفحات 13-15.