تولید 38 هزار تن میگو تا پایان امسال

مدیر کل دفتر امور میگو و آبزیان آب شور سازمان شیلات، گفت: پیش بینی امسال ما تولید 38 هزار تن میگو در 5 استان میگو پرور کشور است.
به گزارش سازمان شیلات ایران، وحید معدنی در حاشیه آغاز فصل صید از مزارع پرورش میگو گمیشان، با اعلام این مطلب اظهار کرد که سهم استان گلستان بیش از 2500 تن بوده است.
وی با بیان اینکه تولیدات کشاورزی تحت تاثیر اقلیم های جغرافیای و تمهیدات برنامه ای هستند، گفت: با تمام مشکلاتی که برای تامین نهاده ها و شرایط اقلیمی در جنوب کشور و گلستان اتفاق افتاد پیش بینی ما این است که بتوانیم به رقمی بالای 35 هزار تن دست پیدا کنیم. مدیر کل دفتر امور میگو و آبزیان آب شور یادآور شد: استان گلستان پس از استان های هرمزگان و بوشهر جایگاه سوم کشور را دارا است و پس از گلستان استان¬ های سیستان و بلوچستان و خوزستان هستند.
معدنی در خصوص آمار صادرات میگو در سال گذشته خاطر نشان کرد: در سال 96 براساس آمار رسمی گمرکات کشور بیش از 80 درصد میگوی کشور مشتمل بر 32 هزار تن صادرات شده و بیش از 150 میلیون دلار در آمد ارزی داشتیم.
مدیر کل دفتر امور میگو و آبزیان آب شور سازمان شیلات ایران به حمایت¬های دولت در توسعه آبزی پروری اشاره کرد و افزود: حوزه اعتباری و تسهیلات و همچنین پوشش های بیمه ای و اعتبارات نوسازی و تکمیل مزارع به لحاظ مکانیزاسیون از جمله همکاری های دولت با تولید کنندگان است.
معدنی گفت: تسهیلات ارایه شده به متقاضیان در حوزه شیلات معمولا بدون سقف هستند و بسته به قدرت جذب سرمایه¬گذاران دارد.
وی ادامه داد: براساس سیاس ¬هایی که دولت در تخصیص اعتبارات ارزی در نظر گرفت، گروه های مختلف کالایی تعریف شد و ما برخی نهاده ها در حوزه غذا و ادوات در حوزه پرورش آبزیان را معرفی کردیم که از ارز 4200 تومانی استفاده کنند.

منبع : مجله دنیای کشت و صنعت، مهر و آبان 97