اطلاعیه مهم سازمان دامپزشکی کشور در خصوص رخداد بیماری تب برفکی در استان قم

به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، دفتر بهداشت و مدیریت بیماری های دامی سازمان دامپزشکی کشور با توجه به گزارش رخداد  بیماری تب برفکی در تعدادی از واحدهای دامداری روستایی استان قم ، معیارهای کنترلی لازم جهت پیشگیری و کنترل بیماری تب برفکی را اعلام و از اتحادیه‌ها و تعاونی‌های گاوداران، واحدهای دامداری صنعتی، دامداران روستایی، همکاران شاغل در امور درمانی و بخش خصوصی خواستار توجه جدی به همکاری و اجرای اقدامات پیشگیرانه شد.
1- با توجه به عدم محدودیت تامین واکسن، واحد های بدون پوشش واکسیناسیون در فواصل اعلام شده توسط ادارات کل دامپزشکی استانها به فوریت با رعایت اصول بهداشتی و امنیت زیستی نسبت به واکسیناسیون و مصون سازی کلیه دامهای واجد شرایط اقدام نمایند.
 2- ممنوعیت ورود وخروج و تردد غیر ضروری وسایل نقلیه و افراد (به ویژه افراد پر مخاطره  که با میادین خرید و فروش دام، کشتارگاه‌ها، سایر دامداری ها و… ارتباط دارند) به داخل محوطه دامداری مورد توجه جدی قرار گیرد .
3- ضمن فعال نمودن حوضچه ضدعفونی مبادی ورودی و خروجی دامداری ها ،کارخانجات خوراک ،کشتارگاهها و میادین خرید وفروش دام و… با سطح مناسب حاوی آب و ماده ضد عفونی (ترجیحا هیدروکسید سدیم 2درصد یا فرمالین 5درصد) نسبت به ضد عفونی کامل ودقیق وسایل نقلیه نظیر خودروهای حمل شیر، علوفه و کود که الزام ورود به واحد را دارند اقدام گردد.
4- تعبیه محل تعویض لباس و چکمه و ابزار کار که واجد دوش بوده در ابتدای محوطه ورودی دامداری و کلیه افراد در ورود و خروج (اکیپ های مایه کوبی، دامپزشکان فارم، مسئولین بهداشتی، ماموران تلقیح مصنوعی، ماموران بیمه و رکوردگیری شیر، صاحب دامداری و …)  موظف به تعویض لباس و دوش گرفتن می باشند.
5- در صورت بروز بیماری تب برفکی، ضمن جداسازی دام های مبتلا از دام‌های سالم، سریعاً مراتب به اداره دامپزشکی شهرستان و اداره کل دامپزشکی استان اطلاع داده شود.
6- از جمع آوری و انتقال کود واحد  آلوده تا رفع کامل بیماری پرهیز شود.
7-رعایت اصول امنیت زیستی و واکسیناسیون دامها مورد تاکید می باشد.
روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور